Polskie znaczki

Polskie znaczki.

Pierwsze polskie znaczki pojawiły się już w czasach, kiedy nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami.Polskie znaczki Za pierwszy polski znaczek uznaje się ten pochodzący z pierwszego stycznia tysiąc osiemset sześćdziesiątego roku, który został wydany w Królestwie Polskim. Jego wartość wynosiła dziesięć kopiejek, a za jego pomocą można było wysłać list o wadze jednego łuta.Polskie znaczki Znaczek ten był w obiegu aż do momentu upadku powstania styczniowego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości na początku stosowano znaczki pocztowe jakie pozostały po państwach zaborczych.

Polskie znaczki

Umieszczano na nich jednak w sposób najczęściej rzemieślniczy polskie napisy i symbole. Pierwsze wydania polskich znaczków pojawiły sie natomiast w styczniu tysiąc dziewięćset dziewiętnastego roku.

Charakteryzowały się niewielkimi nakładami i posiadały błędy, co przyciągnęło do nich zainteresowanie zarówno rodzimych, jaki i zagranicznych filatelistów. Za najrzadszy polski znaczek uznaje się ten o nominale dziesięciu kr z tak zwanego wydania krakowskiego.

Artykuł dzięki: